-
PLC Yedek Parça
-
Bently Nevada Parçaları
-
ABB Modülü
-
ICS Tripleks PLC
-
General Electric PLC
-
Triconex DCS
-
Honeywell Yedek Parçaları
-
Woodward Modülü
-
Emerson Epro
-
Allen Bradley Modülleri
-
Emerson Delta V DCS
-
Schneider Electric Parçaları
-
Foxboro Parçaları
-
Westinghouse Ovation
-
Yokogawa Modülü
-
Bachmann Modülü
-
Hima PLC
-
Siemens Modülü
-
BR Modülü
-
DCS Yedek Parça
-
MEGT VBM
-
Faydalanılabilir Araçlar
-
RahmetEn iyi tedarikçimiz ve arkadaşımız Brown Luo, Düşünceli hizmeti için teşekkürler! Böyle iyi bir şirketle işbirliği yapmaktan onur duyuyoruz! -
Linda VelichovaSumset Uluslararası Ticaret Şirketi, Sınırlı Şirketi ile yıllardır işbirliği yapıyoruz. Onlar bizim iyi ortağımız ve her zaman en iyi fiyat ve nazik hizmet sunuyorlar! -
RameshwarSumset International Trading Co., Limited şirketi güvenilir bir ortağımızdır, ondan mal ithal ediyoruz.
IS200VAICH1D GE Mark VI VME Analog Input Card Turbine Control Systems
| Marka | GE | Warer-Proof Seviyesi | IS200VAICH1D |
|---|---|---|---|
| Dielektrik Dayanımı | Mark VI | Mevcut derecelendirme | 1400 $ |
| Durum | Stokta var | Menşei | Amerika |
| Kurşun zamanı | 3-5 iş günü | Koruma Seviyesi | 1 Yıl |
| Ağırlık | 1kg |
The IS200VAICH1D is a dedicated VME-bus analog input card designed for GE Mark VI steam turbine control systems, providing reliable, high-precision analog signal acquisition for turbine speed, pressure, temperature, vibration, and generator electrical parameters.
As a critical component of the Industrial Steam Turbine Control (ISTC) architecture, this card enables precise, real-time analog signal acquisition from field sensors, supporting reliable turbine operation, monitoring, and protection.
- Analog Inputs: Up to 20 (base) + optional expansion
- Input Ranges: 4-20 mA, 0-1 mA, ±5 V, ±10 V
- Input Impedance: 250 Ω (current), 5 kΩ (0-1 mA), >100 kΩ (voltage)
- Resolution: 12-16 bit (depending on configuration)
- Isolation: Channel-to-bus isolated
- Power Supply: +5 V / +24 V from backplane
| Speed control & overspeed protection | Inlet / exhaust / extraction pressure closed loop control |
| Generator voltage, current, MW, VAR, power factor monitoring | Vibration, thrust, eccentricity, and differential expansion monitoring |
| Lube oil, condenser, gland seal, and auxiliary system analog acquisition | Retrofit of Mark I / Mark II to Mark VI control systems |
A certain gas-fired combined-cycle power plant uses the IS200VAICH1D module to monitor key data such as the turbine inlet temperature and exhaust temperature of the gas turbine in real time, providing support for combustion optimization. As a result, the system's response time has been improved by 40%, temperature control deviation has been reduced to within ±1°C, and the unit's thermal efficiency has increased by 2%.
| Brand Name | General Electric |
|---|---|
| Model | IS200VAICH1D |
| Catalog | Mark VI |
| Gross Weight/Shipping Weight | 2.2 lbs / 35.2 oz / 1kg |
| Packing Size | 16cm x 16 cm x 12 cm |
| Country of Origin | USA |
| HS Code | 8537101190 |
| Lead Time | In Stock |
| Shipping Port | Xiamen |
| Payment | T/T |
| Sales Price | $1400 |
| Warranty | 12 months |
| Lead time | 3-5 work days |
| Courier partners | DHL, UPS, TNT, FedEx and EMS |
Contact Person: Nelly Yang
Email: sales12@htechplc.com
Phone/Skype/Whatsapp: +86 18060985064

